Прикро, але це дійсно так. У понеділок 25 січня 2021 року Загальні збори засновників ОПФК «Черкащина», за участю керівництва Корпорації ФК  «Черкаський Дніпро» (перейменована в корпорацію ФК «Черкащина»), ухвалили відповідне рішення.

Учасники Загальних зборів звернули увагу на відомий факт, що історично професіональні команди майстрів міста Черкаси існують короткий період після їх створення. В цьому можливо пересвідчитися, познайомившись з історією черкаської професіональної команди:

Роки функціонування Назва команди Кількість років
1955 р. ФК «Буревісник» 2 роки
1957-1966 рр.  ФК «Колгоспник» 9 років
1967-1971 рр.  ФК «Дніпро» 4 роки
1972 р. ФК «Фотоприлад» 1 рік
1973 р ФК «Граніт» 3 роки
1976-1996 рр. ФК «Дніпро» 20 років
1997-2004 рр ФК «Черкаси» 7 років
2010-2014 рр. ФК «Славутич» 4 роки
2014-2018 рр. ФК «Черкаський Дніпро» 4 роки
2018 р ФК «Черкащина-Академія» 1 рік
2019- 2021 рр. ОПФК «Черкащина» 2 роки

 
Безумовно, найбільше запам’яталися містянам команди «Дніпро» та «Черкаський Дніпро». Саме з цими командами більш за все пов’язане історичне минуле Черкаського професіонального футболу. Загалом вони протрималися 28 років.

Сумна доля спіткала футбольний клуб ФК «Черкаський Дніпро». Клуб та його команда були розформовані засновниками через хуліганські дії ультрасів на стадіоні «Центральний» 19 травня 2018 року під час матчу з командою ФК «Суми». Цей випадок мало не став причиною дискваліфікації і самого черкаського стадіону, як спортивної споруди.

З метою збереження місця в Професіональній футбольній лізі України для Черкаської області і обласного центру і був створений ОПФК «Черкащина»  та однойменна команда майстрів.

Зникнення з футбольної карти України ФК «Черкаський Дніпро» стало поштовхом для створення в Черкасах комунального закладу міської ради МСК «Дніпро». Футбольна команда цього клубу, стартувавши в Аматорській лізі України з минулого сезону, уже бере участь у Чемпіонаті України серед професіональних команд. Обидві команди міста Черкаси: МСК «Дніпро» та «Черкащина» змагаються в групі Б другої Ліги.

За підсумками першої половини поточного Чемпіонату України команда «Черкащина» посідає п’яте місце, а МСК «Дніпро» – дев’яте. Перше офіційне дербі між цими командами переможця не виявило. Матч в Білозір’ї  закінчився з рахунком 0:0.

Аналізуючи причини рішення засновників ОПФК «Черкащина» про зняття команди з поточного Чемпіонату України, слід ще раз нагадати про головне. З листопада 2013 року фінансування на утримання футбольних клубів «Славутич», «Черкаський Дніпро», «Черкащина-Академія» і ОПФК «Черкащина» здійснювалося тільки за рахунок коштів, які надходили від Корпорації «Черкаський Дніпро» (нині «Черкащина»), або залучених нею до реалізації проєкту фізичних осіб чи приватних компаній. Таким чином  футбольні клуби інвестували на розвиток дитячо-юнацького, аматорського та професіонального футболу в місті Черкаси і Черкаській області,  реконструкцію соціально-культурної сфери, будівництво стадіону та навчально-тренувального комплексу Академії футболу і футзалу в Білозірській та інших ОТГ більш як  140 000 000 гривень.

У тому числі :

В тому числі по напрямкам інвестицій Сума
В 2013-2018 рр. на утримання команд майстрів: «Славутич», «Черкаський Дніпро», «Черкащина–Академія» і «Черкащина», придбання автобусу «HUNDAI UNIVERS» і засобів для тренування цих команд. 73 198 267,00 грн 51,37 %
В 2014-2016 р.р. на будівництво майнового навчально-тренувального спортивного комплексу з ігровим залом Академії футболу і футзалу для дітей та юнацтва «Черкащина» в Білозірській ОТГ 37 431 602,00 грн 26,27 %
В 2012-2019 р.р. на утримання дитячих та юнацьких команд, аматорської команди «Зоря» Білозір’я та будівництво стадіону в Білозірській ОТГ з футбольним полем зі штучною травою і трибуною на 1000 місць, а також на будівництво футбольного майданчика зі штучним покриттям в селі Дубіївка 25 274 339,00 грн 17,74%  
В 2013-2020 р.р. на податки до державного та місцевого бюджетів. 6 594 991 грн. 4,62%
Всього : 142 499 199 грн.

Діяльність ОПФК «Черкащина» до цього часу дозволяла зберігати в функціональному стані всі раніше побудовані при підтримці Корпорації «Черкащина» об’єкти для розвитку масового футболу, формування професіональних навичок у молодих футболістів та створення команди, яка б могла б підвищитися в статусі та представляти Черкащину на міжнародному і всеукраїнському рівнях.

Слід зазначити, що інфраструктура футбольного клубу створювалася не один рік при підтримці Федерації футболу України, приватних інвесторів – членів клубу. Зараз у складі ОПФК «Черкащина» функціонують:

  1. Стадіон зі штучним футбольним полем та трибуною на 1 000 місць;
  2. Майновий навчально-тренувальний спортивний комплекс з ігровим та тренажерним залами;
  3. Академія «Всеукраїнський центр футболу і футзалу для дітей та юнацтва «Черкащина», а також гуртожиток для проживання і відпочинку вихованців Академії.
  4. Професійна команда майстрів «Черкащина».

Вся інфраструктура побудована і утримується без залучення бюджетних коштів. Інвестуючи в будівництво та утримання зазначеного футбольного господарства, ОПФК «Черкащина» плекав надію на децентралізацію, що розпочалася в країні, на підтримку проєктів з боку об’єднаних територіальних громад. Але, на жаль, глобальні перетворення в державі – децентралізація, не принесли масовому і професіональному футболу додаткових важелів для розвитку. Футбол як і інші види спорту знаходяться поза увагою місцевих рад, державних адміністрацій та їх керівників.

Команда ОПФК «Черкащина» виявилася нікому не потрібною в області. Фінансувати витрати на її утримання одноосібно та змагатися з МСК «Дніпро», який має необхідну фінансову підтримку з міського бюджету або з можливостями «ЛНЗ» Лебедин недоцільно. Іноді виникають ситуації, що вирішення найнезначніших питань по організації тренувань або матчів команди, наштовхуються на бюрократичні перепони або нерозуміння. Чого тільки вартий той факт, що всі матчі минулого та й поточного чемпіонатів команда «Черкащина» не має можливості проводити на головному стадіоні у Черкасах. А грає матчі на стадіоні під Києвом (село Щасливе) або у Білозір’ї. Звернутися немає до кого. На сьогодні більшість чиновників зайняті пошуком можливостей  «подерибанити» бюджетні кошти, якимось чином притулитися до державних програм, що відповідно фінансуються.

Ось прямо зараз прийшла ще одна новина з Черкащини. З чемпіонату області знімається одна з провідних аматорських футбольних команд «Альтаїр» Драбів, яка ще зовсім недавно була чемпіоном і володарем Кубку Черкащини. Як повідомив днями без особливих емоцій перший заступник голови ФФ Черкаської області Володимир Фощій така ж доля може спіткати чимало інших команд учасників минулорічного чемпіонату області.

Це лише підтвердження пасивності громадської спілки ФФ Черкаської області та її керівників Владислава Голуба та Володимира Фощія. Вони сторонні спостерігачі в цій боротьбі за виживання не тільки ОПФК «Черкащина», а й інших, навіть, аматорських футбольних колективів.

Зазначене в цьому прес-релізі – тільки мала доля причин, що обумовили припинення участі команди «Черкащина» у чемпіонаті України серед професіональних команд у Другій лізі.

Це, певною мірою, протест проти байдужості чиновників та бездіяльності влади, відсутності підтримки з її боку інвесторів соціально-культурних і спортивних проєктів.

Схожі статті